FIRST LEGO League Greece 2021 - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρομποτικής και Καινοτομίας

 

Αγαπητές ομάδες, 

Αναρτούμε παρακάτω Βραβεία και Διακρίσεις όπως απονεμήθηκαν στο Πρώτο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρομποτικής FIRST®LEGO® League Greece 2021. Θερμά συγχαρητήρια σε συμμετέχοντες, προπονητές και υποστηρικτές για την προετοιμασία, την συμμετοχή και την απόδοσή τους, παρά τις αντίξοες συνθήκες.

Champions Awards

1η θέση: GRC3037 Rebels Up

2η θέση: GRC3001 The Inventors

3η θέση: GRC3052 RobotExperts

 

Περιγραφή

Το συγκεκριμένο βραβείο αναδεικνύει ομάδες οι οποίες ενσαρκώνουν την εμπειρία FIRST®LEGO® League Challenge αγκαλιάζοντας πλήρως τα Core Values και παράλληλα επιτυγχάνοντας αριστεία και καινοτομία στο Robot Performance, το Robot Design και το Innovation Project.

Core Values Awards

1η θέση: GRC 3021 DIGITAL BLOCKERS

2η θέση: GRC 3051 1ο Γυμνάσιο Σητείας

3η θέση: GRC 3074 ROBOKRATORES

 

Περιγραφή

Πρόκειται για ένα βραβείο που επικροτεί τον εξαιρετικό ενθουσιασμό και το πνεύμα που χαρακτηρίζει τις ομάδες. Απονέμεται σε ομάδες που διέπονται από σεβασμό και κατανόηση προς τα μέλη τους, γνωρίζοντας πως μπορούν να καταφέρουν περισσότερα σαν σύνολο παρά σαν μονάδες 

 

 

Robot Design Awards

1η θέση: GRC 3057 ROBONERDS

2η θέση: GRC 3007 LEGOLERS

3η θέση: GRC 3008 SCRAPS

 

Περιγραφή

Το βραβείο απονέμεται σε ομάδες με εξαιρετικές αρχές προγραμματισμού και ακαίρεες πρακτικές μηχανικής, οι οποίες δύνανται να αναπτύξουν ένα ρομποτ μηχανικά ορθό, ανθεκτικό, αποδοτικό και πραγματικά ικανό να εκπληρώσει τις αποστολές της πρόκλησης. 

 

 

 

Innovation Project Awards

1η θέση: GRC 3004 ROBOTBIRDS

2η θέση: GRC 3040 ROBOGAMERS

3η θέση: GRC 3024 YODA BOTS

 

Περιγραφή

Το βραβείο απονέμεται σε ομάδες που χρησιμοποιούν ποικιλία πόρων για το Innovation Project προκειμένου να αποκτήσουν πλήρη κατανόηση του ζητήματός τους, να αναπτύξουν μια δημιουργική και ερευνητικά υποστηριζόμενη λύση και να επικοινωνήσουν αποτελεσματικά τα ευρήματά τους στους κριτές και την κοινότητα.

 

 

 

 

Robot Performance Award

1η θέση: GRC3001 The Inventors

2η θέση: GRC3002 NGK

3η θέση: GRC3008 SCRAPS

 

 

Περιγραφή

Το βραβείο απονέμεται σε ομάδες που συγκεντρώνουν τους περισσότερους πόντους στο Robot Game. Οι ομάδες έχουν την δυνατότητα να διαγωνιστούν τουλάχιστον τρεις φορές σε matches διάρκειας 2.5 λεπτών, υπολογίζοντας μόνο το υψηλότερο σκορ τους.

Breakthrough Awards

1η θέση:  GRC3027 - AKETH XPERTS

2η θέση: GRC3053 - SMARTBOTS

3η θέση: GRC3030 - RGB

 

 

Περιγραφή

Το συγκεκριμένο βραβείο αναγνωρίζει ομάδες οι οποίες έκαναν αξιόλογη πρόοδο στην αυτοπεποίθηση και τις ικανότητές τους τόσο στο Robot Game όσο και στο Innovation Project, αποτελώντας παράλληλα φωτεινά παραδείγματα Core Values. Οι ομάδες αυτές παρουσιάζουν κατανόηση πως η ανακάλυψη και η μάθηση είναι σημαντικότερες της νίκης.

Engineering Excellence Awards

1η θέση: GRC3009 - ARCHITECHTS

2η θέση: GRC3003 - TALOS

3η θέση: GRC3020 - ATOMS

 

Περιγραφή

Το βραβείο αυτό επιβραβεύει ομάδες που σχεδίασαν αποτελεσματικά ένα ρομποτ και ένα καινοτόμο project που πραγματικά απευθύνεται στην πρόκληση της σεζον ενώ παράλληλα επέδειξαν εξαιρετικά Core Values σε ό,τι κάνουν.

 

 

 

 

Rising All Stars Awards

1η θέση: GRC3060 - C3PO

2η θέση: GRC3043 - ENTER

3η θέση: GRC3019 - SMARTIES

 

Περιγραφή

Το συγκεκριμένο βραβείο επιβραβεύει ομάδες οι οποίες κέντρισαν το ενδιαφέρον των κριτών και από τις οποίες αναμένονται μεγάλα επιτεύγματα στο μέλλον.

 

 

 

 

Motivate Awards

1η θέση: GRC3002 - NGK

2η θέση: GRC3012 - HappyFitMent ROBOTICAGR

3η θέση: GRC3080 - 1o Δημοτικό ROBOTEAM

 

Περιγραφή

Το συγκεκριμένο βραβείο επιβραβεύει ομάδες που αγκάλιασαν την κουλτούρα του  FIRST LEGO League μέσω της σύστασης της ομάδας, το πνεύμα και τον έμπρακτο ενθουσιασμό τους.

Βραβεία Αναγνώρισης Προπονητών

Πρώτο Βραβείο

Τζιγκουνάκης Κωνσταντίνος | GRC3024 - Yoda Βots - 3ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου - Παλαιό Φάληρο, Αττική

Δεύτερο Βραβείο

Καίτη Ζηνέλη | GRC3055 - SA – ROBOTS - Μεικτή ομάδα μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Σαρωνικού - 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, Λύκειο Αναβύσσου, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων - Δήμος Σαρωνικού, Αττική

Τρίτο Βραβείο

Ελευθερία Ρίγγα - Τηλέμαχος Γούδας | GRC3013 – Robomechanics,  GRC3040 -RoboGamers, GRC3050 - Intelligent Robots,  ΚΕΝΤΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ COMPUTER ACTION, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

 

Περιγραφή 

Προπονητές και μέντορες εμπνέουν τις ομάδες να κάνουν το καλύτερο που μπορούν, τόσο συλλογικά όσο και ως μονάδες, και χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε FIRST LEGO League. Το συγκεκριμένο βραβείο απονέμεται σε προπονητές και μέντορες των οποίων η ηγεσία και καθοδήγηση είναι ξεκάθαρα εμφανής και προωθεί τα FIRST Core Values.

Τιμητική Αναφορά προς αναγνώριση έργου

  1. ΠΕΤΡΟΥ ΑΡΓΥΡΟΥΛΑ | GRC3054 - SPECIAL ROBOKIDS - ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
  2. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΖΙΝΤΖΑΣ | GRC3056 - EVOBOTS - ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ – ΕΥΟΣΜΟΣ
  3. ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΣΤΑΜΕΛΟΥ | GRC3004 - ROBOT BIRDS - ΑΘΗΝΑ
  4. Tάσος Στογιαννόπουλος & Βαγγέλης Ντάμτσιος | GRC3073 - ATHLETIC BOTS - Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας - S.W.E.LL. 
  5. Νεκταρία Αντωνακάκη GRC3051-1ο Γυμνάσιο Σητείας από την Κρήτη
  6. Κώστας Πολίτης - Μέντορας και Συντονιστής- GRC3043 E.N.T.E.R. (Experimental New Team Of Engineering Robotics)- 2ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
  7. Μουχτερέμ Μολλά Ογλού  GRC3058 Inspiration Anafi -Γυμνάσιο Λ.Τ. Ανάφης - "Μανώλης Γλέζος"

 

*Κάθε ομάδα μπορεί να λάβει μόνο ένα βραβείο, εκτός από την κατηγορία του Robot Performance Award.

Χρυσός Χορηγός

Μεγάλοι Χορηγοί

Αρωγοί - Υποστηρικτές

Χορηγός Επικοινωνίας

Χορηγός


0 σχόλια

Αφήστε μια απάντηση

Avatar placeholder

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *