FLL Greece- Πανελλήνιος Τελικός

Σάββατο και Κυριακή 02-03/04/2022

Περίπτερο 6, ΔΕΘ HELEXPO, Διεθνές Εκθεσιακό & Συνεδριακό Κέντρο Θεσσαλονίκης 

Champion Award

1η Θέση – C3006 SCRAPS
2η Θέση – C3035 iRobot
3η Θέση – C3041 EcoPlefsi – Robotica.gr
4η Θέση – C3008 NROBOGEN
5η Θέση – C3019 Architechs
6η Θέση – C3001 The Inventors
7η Θέση – C3038 Robot Experts
8η Θέση – C3042 EvoGirls
9η Θέση – C3078 No Name
10η Θέση – C3036 Robothood

Innovation Project Award

1η Θέση – C3008 NROBOGEN
2η Θέση – C3001 The Inventors
3η Θέση – C3038 Robot Expert

Core Values Award

1η Θέση – C3078 No Name
2η Θέση – C3036 Robothood
3η Θέση – C3069 Tal.OS

Robot Design Award

1η Θέση – C3019 Architechs
2η Θέση – C3042 EvoGirls
3η Θέση – C3025 Inteligent Robomechanics

Breakthrough Award

1η Θέση – C3003 DREAM TEAM
2η Θέση – C3047 A.F.S. Lego Bros
3η Θέση – C3056 AKETH CargoBots

Robot Performance Award

1η Θέση – C3006 SCRAPS
2η Θέση – C3113 RoboX
3η Θέση – C3001 The Inventors

Engineering Excellence Award

1η Θέση – C3009 ROBOTICALIENZ
2η Θέση – C3020 RoboNerds
3η Θέση – C3016 R.G.B.

Coach/Mentor Award

C3042 EvoGirls Εμμανουέλα Σταμέλου
C3061 TRobotics Γεώργιος Ρουβάς
C3088,C3089 Robotronics/ Bit Drone Καισερλής Αλέξανδρος

Rising All-Star Award

1η Θέση – C3023 Robofrogs
2η Θέση – C3043 ProBot
3η Θέση – C3070 tal.OS. Junior

Motivate Award

1η Θέση – C3032 C’EST LA VIE
2η Θέση – C3013 Los Japes
3η Θέση – C3028 LegoBots

Guest Award

C3149 The Future Programmers

Συμμετοχή σε παγκόσμιους διαγωνισμούς

C3006 SCRAPS – Houston
C3035 iRobot – Houston
C3041 EcoPlefsi – Robotica.gr – Βραζιλία
C3008 NROBOGEN – Αυστραλία
C3019 Architechs – Αυστραλία
C3001 The Inventors – Western Edge Invitational
C3038 Robot Experts – Western Edge Invitational
C3042 EvoGirls – Western Edge Invitational

Δείτε την κατάταξη των ομάδων στο Robot Game  επιλέγοντας το παρακάτω κουμπί!

Meet the Teams

C3001 The Inventors
C3002 MOVING MINDS
C3003 DREAM TEAM
C3006 SCRAPS
C3008 NROBOGEN
C3009 ROBOTICALIENZ
C3013 LOS JAPES
C3016 RGB ::: Rockets – Guardians – Builders
C3019 Architechs
C3020 RoboNerds
C3021 SMARTBOTS
C3023 Robofrogs

 

C3025 Intelligent Robomechanics
C3028 LEGObots
C3029 TEA BRICK
C3031 Ms-Metashifters
C3032 C’EST LA VIE
C3035 iRobot
C3036 Robothood
C3038 RobotExperts
C3041 EcoPlefsi – Robotica.gr
C3042 EvoGirls
C3043 ProBot
C3046 ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΑ
C3047 AFS Lego Bros

 

 

C3055 KNIGHTS OF THE FUTURE
C3056 AKETH CargoBots
C3058 Robot Masters
C3059 Future Workers
C3061 TRobotics
C3064 RoboStrikers
C3068 RoboΑΞΙΟΝ
C3069 tal.OS
C3070 tal.OS Junior
C3073 ROBOTZEDES
C3074 Robophiles / Zante Robotics
C3078 No Name

C3082 P.E.R.
C3088 Robotronics
C3089 Bit Drone
C3094 Robolab
C3099 ΤΑ ΞΕΦΤΕΡΙΑ
C3106 RoboStar
C3108 CHALLENGERS
C3110 EPIC
C3113 RoboX
C3121 PINKbot
C3135 PATMOS TUNING
C3139 RISING TALENTS
C3149 THE FUTURE PROGRAMMERS

 

 

Μπορείτε να δείτε περισσότερα για τις ομάδες του φετινού FLL Greece στη σελίδα των Virtual Pits.

Διοργάνωση

Συνδιοργάνωση

Υπό την αιγίδα

Χορηγός Φιλοξενείας

Χρυσοί Χορηγοί

Μεγάλος Χορηγός

Αρωγός

Επιστημονικός Συνεργάτης

Με την Υποστήριξη

Υποστηρικτές Πανελλήνιου Τελικού

Θέλετε να ζήσετε τον παλμό του FLL Greece; Δείτε εδώ Live τον Διαγωνισμό

Δείτε την κατάταξη των ομάδων στο Robot Game  επιλέγοντας το παρακάτω κουμπί!

Covid-19 Protocol

Λόγω των μέτρων προστασίας της Δημόσιας Υγείας στο πλαίσιο αποφυγής της διασποράς του
κορονοϊού SARS-CoV-2, η εκδήλωση θα είναι περιορισμένη προς το κοινό με φυσική παρουσία. Στον χώρο διεξαγωγής του διαγωνισμού η είσοδος θα επιτρέπεται στους ακόλουθους:

  • Μέλη Ομάδας (Προπονητές & παιδιά)
    Ο μέγιστος αριθμός παιδιών σε κάθε ομάδα είναι 2-10 και 1-2 προπονητές. Όλα τα μέλη της ομάδας μπορουν να είναι σε όλες τις διαδικασίες του διαγωνισμού.
  • Συνοδοί ομάδων (1-3 άτομα)
    Κάθε ομάδα θα μπορεί να έχει πλέον των προπονητών από 1 έως 3 συνοδούς οι οποίοι θα μπορούν να είναι σε όλες τις διαδικασίες του διαγωνισμού.
    Κάθε συνοδός θα πρέπει να έχει δηλωθεί από τον προπονητή της ομάδας συμπληρώνοντας την αντίστοιχη φόρμα των συνοδών.
  • Επισκέπτες (Για γονείς και κοινό μέχρι 10 άτομα)
    Κάθε ομάδα θα μπορεί να έχει πλέον των προπονητών και συνοδών από 1 έως 10 επισκέπτες.
    Οι επισκέπτες μπορούν να είναι σε όλες τις διαδικασίες του διαγωνισμού εκτός από την τελετή έναρξης και τελετή λήξης.
    Πιο συγκεκριμένα, Σάββατο: 10.30-17.30 & Κυριακή 9.30-13.15.
    Κάθε επισκέπτης θα πρέπει να έχει δηλωθεί από τον προπονητή της ομάδας συμπληρώνοντας την αντίστοιχη φόρμα των επισκεπτών.
  • Εθελοντές και Οργανωτική Ομάδα

Κανόνες Εισόδου για όλες τις προαναφερθείσες κατηγορίες:

Η είσοδος επιτρέπεται αποκλειστικά και σε όσους επιδεικνύουν:
α) Πιστοποιητικό εμβολιασμού σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 9 ή
β) Πιστοποιητικό νόσησης σύμφωνα με την παρ.3 του άρθρου 9
Οι ανήλικοι απο 4-17 ετών δύναται να προσκομίσουν, εναλλακτικά, δήλωση αρνητικού αυτο διαγνωστικού ελέγχου(self-test) σύμφωνα με την παρ.3 και 4 του άρθρου 9.
Κατα την είσοδο και την παραμονή τους στο χώρο είναι υποχρεωτική η χρήση προστατευτικής μάσκας.
Το FIRST® LEGO® League, είναι εγκεκριμένο πρόγραμμα από το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων (Φ15/160778/Δ2).

Για να μπορέσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι να παρακολουθήσουν την πορεία των ομάδων στον διαγωνισμό η Τελετές Έναρξης και Λήξης καθώς και οι γύροι των Robot Game θα μεταδίδονται ζωντανά στο κανάλι της Eduact στο Youtube στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Μπορείτε να βρείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του διαγωνισμού και των ομάδων εδώ.

Βραβεία

Στον μεγάλο τελικό του FIRST® LEGO League Greece θα δοθούν 30 βραβεία. Αναλυτικά μπορείτε να
τα δείτε παρακάτω:

 

Champions Award:

Δίνεται στην καλύτερη ομάδα του διαγωνισμού.

Second Place:

Δίνεται στην δεύτερη καλύτερη ομάδα του διαγωνισμού.

Third Place:

Δίνεται στην τρίτη καλύτερη ομάδα του διαγωνισμού.

 

1η θέση Core Values Award:

Δίνεται στην καλύτερη ομάδα που διακρίθηκε στα Core Values.

2η θέση Core Values Award:

Δίνεται στην δεύτερη ομάδα που διακρίθηκε στα Core Values.

3η θέση Core Values Award:

Δίνεται στην τρίτη ομάδα που διακρίθηκε στα Core Values

1η θέση Innovation Project Award:

Δίνεται στην καλύτερη ομάδα που διακρίθηκε στο Innovation Project.

2η θέση Innovation Project Award:

Δίνεται στην δεύτερη ομάδα που διακρίθηκε στο Innovation Project.

3η θέση Innovation Project Award:

Δίνεται στην τρίτη ομάδα που διακρίθηκε στο Innovation Project.

 

1η θέση Robot Design Award:

Δίνεται στην καλύτερη ομάδα που διακρίθηκε στο Robot Design.

2η θέση Robot Design Award:

Δίνεται στην δεύτερη ομάδα που διακρίθηκε στο Robot Design.

3η θέση Robot Design Award:

Δίνεται στην τρίτη ομάδα που διακρίθηκε στο Robot Design.

1η θέση Robot Performance Award:

Δίνεται στην ομάδα με το καλύτερο σκορ στο Robot Game.

2η θέση Robot Performance Award:

Δίνεται στην ομάδα με το δεύτερο καλύτερο σκορ στο Robot Game.

3η θέση Robot Performance Award:

Δίνεται στην ομάδα με το τρίτο καλύτερο σκορ στο Robot Game.

3 Βραβεία Coach/Mentor Award:

Απονέμονται στους καλύτερους Coach/Mentor των οποίων η ηγεσία και η καθοδήγηση είναι σαφώς εμφανές και πάντα με βάση τα Core Values της FIRST®.
3 Βραβεία Breakthrough Award.
3 Βραβεία Engineering Excellence Award.
3 Βραβεία Rising All-Star Award.
3 Βραβεία Motivate Award.

Επιπλέον οι ομάδες θα διεκδικήσουν εισητήρια συμμετοχής σε παγκόσμιους διαγωνισμούς. Αναλυτικά:

2 θέσεις – 20-23 Απριλίου 2022 – Χιούστον
2 θέσεις – 2-5 Ιουνίου 2022 – Αυστραλία(Remote)
1 θέση – 5-7 Αυγούστου 2022 – Βραζιλία(Δια ζώσης)