FIRST LEGO League Greece 2021 - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρομποτικής και Καινοτομίας

Champions Awards

1η θέση: GRC3037 Rebels Up

2η θέση: GRC3001 The Inventors

3η θέση: GRC3052 RobotExperts

 

Περιγραφή

Το συγκεκριμένο βραβείο αναδεικνύει ομάδες οι οποίες ενσαρκώνουν την εμπειρία FIRST®LEGO® League Challenge αγκαλιάζοντας πλήρως τα Core Values και παράλληλα επιτυγχάνοντας αριστεία και καινοτομία στο Robot Performance, το Robot Design και το Innovation Project.

Core Values Awards

1η θέση: GRC 3021 DIGITAL BLOCKERS

2η θέση: GRC 3051 1ο Γυμνάσιο Σητείας

3η θέση: GRC 3074 ROBOKRATORES

 

Περιγραφή

Πρόκειται για ένα βραβείο που επικροτεί τον εξαιρετικό ενθουσιασμό και το πνεύμα που χαρακτηρίζει τις ομάδες. Απονέμεται σε ομάδες που διέπονται από σεβασμό και κατανόηση προς τα μέλη τους, γνωρίζοντας πως μπορούν να καταφέρουν περισσότερα σαν σύνολο παρά σαν μονάδες 

 

 

Robot Design Awards

1η θέση: GRC 3057 ROBONERDS

2η θέση: GRC 3007 LEGOLERS

3η θέση: GRC 3008 SCRAPS

 

Περιγραφή

Το βραβείο απονέμεται σε ομάδες με εξαιρετικές αρχές προγραμματισμού και ακαίρεες πρακτικές μηχανικής, οι οποίες δύνανται να αναπτύξουν ένα ρομποτ μηχανικά ορθό, ανθεκτικό, αποδοτικό και πραγματικά ικανό να εκπληρώσει τις αποστολές της πρόκλησης. 

 

 

 

Innovation Project Awards

1η θέση: GRC 3004 ROBOTBIRDS

2η θέση: GRC 3040 ROBOGAMERS

3η θέση: GRC 3024 YODA BOTS

 

Περιγραφή

Το βραβείο απονέμεται σε ομάδες που χρησιμοποιούν ποικιλία πόρων για το Innovation Project προκειμένου να αποκτήσουν πλήρη κατανόηση του ζητήματός τους, να αναπτύξουν μια δημιουργική και ερευνητικά υποστηριζόμενη λύση και να επικοινωνήσουν αποτελεσματικά τα ευρήματά τους στους κριτές και την κοινότητα.

 

 

 

 

Robot Performance Award

1η θέση: GRC3001 The Inventors

2η θέση: GRC3002 NGK

3η θέση: GRC3008 SCRAPS

 

 

Περιγραφή

Το βραβείο απονέμεται σε ομάδες που συγκεντρώνουν τους περισσότερους πόντους στο Robot Game. Οι ομάδες έχουν την δυνατότητα να διαγωνιστούν τουλάχιστον τρεις φορές σε matches διάρκειας 2.5 λεπτών, υπολογίζοντας μόνο το υψηλότερο σκορ τους.

Breakthrough Awards

1η θέση:  GRC3027 - AKETH XPERTS

2η θέση: GRC3053 - SMARTBOTS

3η θέση: GRC3030 - RGB

 

 

Περιγραφή

Το συγκεκριμένο βραβείο αναγνωρίζει ομάδες οι οποίες έκαναν αξιόλογη πρόοδο στην αυτοπεποίθηση και τις ικανότητές τους τόσο στο Robot Game όσο και στο Innovation Project, αποτελώντας παράλληλα φωτεινά παραδείγματα Core Values. Οι ομάδες αυτές παρουσιάζουν κατανόηση πως η ανακάλυψη και η μάθηση είναι σημαντικότερες της νίκης.

Engineering Excellence Awards

1η θέση: GRC3009 - ARCHITECHTS

2η θέση: GRC3003 - TALOS

3η θέση: GRC3020 - ATOMS

 

Περιγραφή

Το βραβείο αυτό επιβραβεύει ομάδες που σχεδίασαν αποτελεσματικά ένα ρομποτ και ένα καινοτόμο project που πραγματικά απευθύνεται στην πρόκληση της σεζον ενώ παράλληλα επέδειξαν εξαιρετικά Core Values σε ό,τι κάνουν.

 

 

 

 

Rising All Stars Awards

1η θέση: GRC3060 - C3PO

2η θέση: GRC3043 - ENTER

3η θέση: GRC3019 - SMARTIES

 

Περιγραφή

Το συγκεκριμένο βραβείο επιβραβεύει ομάδες οι οποίες κέντρισαν το ενδιαφέρον των κριτών και από τις οποίες αναμένονται μεγάλα επιτεύγματα στο μέλλον.

 

 

 

 

Motivate Awards

1η θέση: GRC3002 - NGK

2η θέση: GRC3012 - HappyFitMent ROBOTICAGR

3η θέση: GRC3080 - 1o Δημοτικό ROBOTEAM

 

Περιγραφή

Το συγκεκριμένο βραβείο επιβραβεύει ομάδες που αγκάλιασαν την κουλτούρα του  FIRST LEGO League μέσω της σύστασης της ομάδας, το πνεύμα και τον έμπρακτο ενθουσιασμό τους.

Βραβεία Αναγνώρισης Προπονητών

Πρώτο Βραβείο

Τζιγκουνάκης Κωνσταντίνος | GRC3024 - Yoda Βots - 3ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου - Παλαιό Φάληρο, Αττική

Δεύτερο Βραβείο

Καίτη Ζηνέλη | GRC3055 - SA – ROBOTS - Μεικτή ομάδα μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Σαρωνικού - 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, Λύκειο Αναβύσσου, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων - Δήμος Σαρωνικού, Αττική

Τρίτο Βραβείο

Ελευθερία Ρίγγα - Τηλέμαχος Γούδας | GRC3013 – Robomechanics,  GRC3040 -RoboGamers, GRC3050 - Intelligent Robots,  ΚΕΝΤΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ COMPUTER ACTION, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

 

Περιγραφή 

Προπονητές και μέντορες εμπνέουν τις ομάδες να κάνουν το καλύτερο που μπορούν, τόσο συλλογικά όσο και ως μονάδες, και χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε FIRST LEGO League. Το συγκεκριμένο βραβείο απονέμεται σε προπονητές και μέντορες των οποίων η ηγεσία και καθοδήγηση είναι ξεκάθαρα εμφανής και προωθεί τα FIRST Core Values.

Τιμητική Αναφορά προς αναγνώριση έργου

  1. ΠΕΤΡΟΥ ΑΡΓΥΡΟΥΛΑ | GRC3054 - SPECIAL ROBOKIDS - ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
  2. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΖΙΝΤΖΑΣ | GRC3056 - EVOBOTS - ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ – ΕΥΟΣΜΟΣ
  3. ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΣΤΑΜΕΛΟΥ | GRC3004 - ROBOT BIRDS - ΑΘΗΝΑ
  4. Tάσος Στογιαννόπουλος & Βαγγέλης Ντάμτσιος | GRC3073 - ATHLETIC BOTS - Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας - S.W.E.LL. 
  5. Νεκταρία Αντωνακάκη GRC3051-1ο Γυμνάσιο Σητείας από την Κρήτη
  6. Κώστας Πολίτης - Μέντορας και Συντονιστής- GRC3043 E.N.T.E.R. (Experimental New Team Of Engineering Robotics)- 2ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
  7. Μουχτερέμ Μολλά Ογλού  GRC3058 Inspiration Anafi -Γυμνάσιο Λ.Τ. Ανάφης - "Μανώλης Γλέζος"

 

*Κάθε ομάδα μπορεί να λάβει μόνο ένα βραβείο, εκτός από την κατηγορία του Robot Performance Award.

Meet Our Teams

FIRST LEGO League Greece 2021 - Teams
Αριθμός Ομάδας/Team Number Όνομα Ομάδας / Team Name Φορέας/Organisation Περιοχή/Region
GRC3001 The Inventors Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 4ου Δ.Σχ. Βούλας Βούλα, Αττικη
GRC3002 NGK 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλυβίων Καλύβια Αττικής
GRC3003 tal.OS Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας Βόλος
GRC3004 Robot Birds Ανεξάρτητη Ομάδα Αττική
GRC3006 Robotic Alienz Εκπαιδευτήρια Παλλάδιο Βάρη Βάρη
GRC3007 Legolers Σχολή Ι.Μ. Παναγιωτόπουλου Aττική
GRC3008 SCRAPS FutureLab Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη
GRC3009 ArchiTechs ROBOTIC & SCIENCE ACADEMY Ηράκλειο Κρήτης
GRC3010 RoboAthletes 4ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Μαγνησίας "Παναγιώτης Κατσιρέλος" Βόλος,Θεσσαλία
GRC3012 Happy Fit.ment - Robotica.gr Robotica.gr Πάτρα / Αχαΐα
GRC3013 Robomechanics Computer Action Αλεξανδρούπολη
GRC3014 SLC Robotics Saint Lawrence school Vari
GRC3016 Ι. Τσιαμούλης Εκπαιδευτήρια Ι. τσιαμούλης Αθήνα
GRC3017 RoboRunners 4ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Μαγνησίας "Παναγιώτης Κατσιρέλος" Βόλος,Θεσσαλία
GRC3018 ROBOTHOOD Ι.Μ. ΔΕΛΑΣΑΛ Πεύκα, Θεσσαλονίκη
GRC3019 SMARTies Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη Θεσσαλονίκη
GRC3020 A.T.O.M.S Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη Θεσσαλονίκη
GRC3021 Digital Blockers 1o ΕΠΑΛ Κορδελιού Κορδελιό / Θεσσαλονίκη
GRC3022 LITTLE ROBOTS 3ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ Εύοσμος,  Θεσσαλονίκη
GRC3023 Robofrogs ΜΕΤΑΓΝΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ Ξάνθης
GRC3024 YODA BOTS 3ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου Παλαιό Φάληρο Αττικής
GRC3025 IRONBRICK COMPUTERGR ComputerGr Σέρρες
GRC3026 Ms-Metashifters Δικτύωση ΚΔΒΜΕ ΙΙ Βέροια
GRC3027 AKETH Xperts ΚΕΚ ΑΚΕΘ Τρίκαλα
GRC3028 iRobot ΕΚΠ.ΚΑΙΣΑΡΗ Αθήνα
GRC3029 Crazy Builders Εκπαιδευτήριο ΖΑΧΑΡΙΑ Λαγκαδάς Θεσσαλονίκης
GRC3030 RGB :: ROCKETS-GUARDIANS-BUILDERS MICROSTUDIES Κιλκίς
GRC3032 Robo Mosquitos STEM Robotics Kocani Kocani, North Macedonia
GRC3033 FILON ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΑΜΑΡΙ Θεσσαλονίκη
GRC3034 Thessalliance Ανεξάρτητη Ομάδα Θεσσαλονίκη
GRC3035 Treehous robots ΚΔΑΠ Φλώρινας "Δεντρόσπιτο" Φλώρινα
GRC3036 Robotistes ΚΔΑΠ Παιδόκοσμος-Αλέξανδρος Κιλκίς
GRC3037 RebelS Up ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ Βόλος
GRC3040 RoboGamers Computer Action Αλεξανδρούπολη
GRC3042 YKC Yahya Kemal College Skopje Skopje
GRC3043 E.N.T.E.R. (Experimental New Team Of Engineering Robotics) 2ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Θεσσαλονίκη
GRC3047 ATOM ATOM Βόλος
GRC3048 Zlatna Ekipa Yahya Kemal College Tetovo Tetovo
GRC3049 ROBOBAND ΙΔΙΩΤΕΣ Ηράκλειο, Κρήτη
GRC3050 Intelligent Robots Computer Action Αλεξανδρούπολη
GRC3051 1ο Γυμνάσιο Σητείας 1ο Γυμνάσιο Σητείας Σητεία Κρήτη
GRC3052 RobotExperts Ανεξάρτητη Ομάδα Τρίκαλα
GRC3053 SmartBots ROBOTIC & SCIENCE ACADEMY CRETE Ηράκλειο, Κρήτη
GRC3054 SPECIAL ROBOKIDS ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ - ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ Ηλιούπολη
GRC3055 SA - ROBOTS Μεικτή ομάδα μαθητών Δευτροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Σαρωνικού ( 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, Λύκειο Αναβύσσου, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων) Δήμος Σαρωνικού, Αττική
GRC3056 Evobots 3ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου Εύοσμος, Θεσσαλονίκη
GRC3057 ROBONERDS ROBOTIC & SCIENCE ACADEMY CRETE Κρήτη
GRC3058 Inspiration Anafi Γυμνάσιο Λ.Τ. Ανάφης - "Μανώλης Γλέζος" Ανάφη
GRC3059 Ε.Ε.Ε.ΕΚ. ΟΡΕΣΤΙΆΔΑΣ Ε.Ε.Ε.ΕΚ. ΟΡΕΣΤΙΆΔΑΣ Ορεστιάδα
GRC3060 C3PO MELLON LAB ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΑΣΤΙΚΗ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Πειραιάς
GRC3061 BotMakers MICROSTUDIES Κιλκίς
GRC3063 Robo Animals Xanthi Techlab-S.W.E.LL. Ξάνθη
GRC3064 Robomaniacs Xanthi Techlab-S.W.E.LL. Ξάνθη
GRC3065 The Dukes of Robotics Εκπαιδευτήρια Δούκα Αττική
GRC3066 OMG Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη Θεσσαλονίκη
GRC3067 Robotrainers Xanthi Techlab-S.W.E.LL. Ξάνθη
GRC3068 Robomaniac! Xanthi Techlab-S.W.E.LL. Ξάνθη
GRC3069 ΦΙΛΟBOTS Xanthi Techlab-S.W.E.LL. Ξάνθη
GRC3070 Roboexperts Xanthi Techlab-S.W.E.LL. Ξάνθη
GRC3071 Swing Panic Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας-S.W.E.LL. Βέροια
GRC3072 Ρόμποτ Star Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας-S.W.E.LL. Βέροια
GRC3073 ATHLETIC BOTS Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας-S.W.E.LL. Βέροια
GRC3074 Ρομποκράτορες 3ο Σύστημα Δασοπροσκόπων Βέροιας-S.W.E.LL. Βέροια
GRC3075 L.S.L ( Lego Scout Legends) 5ο Σύστημα Προσκόπων Βέροιας-S.W.E.LL. Βέροια
GRC3076 Τσακάλια Σώμα Ελλήνων Προσκόπων Σ.Π. Αλεξάνδρειας -S.W.E.LL. Αλεξάνδρεια, Ημαθία
GRC3077 Robokids Γενικο Λύκειο Γερακιου-S.W.E.LL. Λακωνία
GRC3078 ΔΙΑΣ 2o ΛΥΚΕΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ-S.W.E.LL. Σπάρτη
GRC3079 Βάτικα Γυμνάσιο Νεάπολης Λακωνίας-S.W.E.LL. Νεάπολη Λακωνίας
GRC3080 1ο Δημοτικο Roboteam 1ο Δημοτικό σχολειο Λευκίμμης-S.W.E.LL. Λευκίμμη, Κέρκυρα
GRC3081 robostarkids 2 Δημοτικο σχολειο Λευκίμμης-S.W.E.LL. Λευκίμμη, Κέρκυρα
GRC3082 2ο Δημοτικο robokids 2 Δημοτικό σχολειο Λευκίμμης-S.W.E.LL. Λευκιμμη, Κερκυρα
GRC3083 4ο Λευκιμμης Roboteam 4ο Δημοτικό σχολειο Λευκιμμης- S.W.E.LL. Λευκιμμη, Κέρκυρα
GRC3084 Ρομποτικό Κέντρισμα Corfu Tech Lab - S.W.E.LL. Ιόνιοι Νήσοι

 

Χρυσός Χορηγός

Μεγάλοι Χορηγοί

Αρωγοί - Υποστηρικτές

Χορηγός Επικοινωνίας

Χορηγός